Arama :
ÖzgeçmişÇalışma alanları

Çiğdem Çalkılıç Taylor, 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olduktan sonra, aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimine başladı. 1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Nöropsikoloji ve Fizyolojik Psikoloji Laboratuvarları’nı kuran ekipte görev aldı.

1992 yılında Birleşmiş Milletler’in bursu ile İtalya Trieste’de düzenlenen, algılar,öğrenme ve beyin ile ilişkileri üzerinde yoğunlaşan dersleri içeren, Uluslararası Teorik Fizik Enstitüsü’nün bünyesindeki okula devam etti.

1993 yılında özel bir danışmanlık merkezinde çocuk ve gençlerle çalışmaya başladı. Aynı merkezde aileler ve meslektaşlar için çeşitli seminerler düzenledi.

1996 yılında Albert Einstein College of Medicine (ABD) de düzenlenen çocuk ve aile psikolojisi ile ilgili eğitimlere katıldı. Aynı merkezde oyunla psikolojik gelişimi desteklemek alanlarında eğitimler aldı. 

2000 yılında kurucularından biri olduğu Pusula Psikoloji ve Özel Eğitim Merkezi’nde Klinik Psikolog olarak çocuk, genç ve aileleriyle çalışmaktadır. Ayrıca doğal psikolojik gelişimin takibi ve desteği ile ilgili olarak da çalışmalar yapmaktadır. 

2000 yılından itibaren düzenli olarak, Psikoloji alanında saygın bir merkez olan, Londra’daki Anna Freud Enstitüsü’nün eğitimlerine devam etmektedir. Özellikle bebeklik dönemi anne baba çocuk arasındaki duygusal bağlanma süreci ve bu konudaki sorunlar üzerinde yoğunlaşmıştır. Anne Baba Bebek Psikoterapisi (Parent Infant Psychotherapy-PIP) eğitimleri almıştır.

2008 yılında bebeklerin psikolojik gelişimi anne-baba bebek iletişimi  ve hayata başlangıç süreci zorluklarla dolu (premature bebek, kaybetme riski ile doğan bebek, ikame bebek, çeşitli hastalıklarla doğan bebek vb.) ile ilgili yine Anna Freud Enstitüsünde eğitim ve çalışmalara katıldı.  

2010 yılında Anna Freud Enstitüsünde anne-bebek bağlanma sürecinin çeşitleri ve sağlıklı olmayan süreçlerin erken bebeklik veya çocukluk çağında doğal ve sağlıklı sürecine döndürülmesi amacıyla yapılan psikoterapi yöntemleri ile ilgili olarak eğitim almıştır.

2013 IPA Uluslararası Psikanliz Birliğinin eğitimine, Psike İstanbul Psikanaliz Eğitim ve Araştırma Derneğinde başlamış ve halen devam etmektedir. Psikanalist Adayıdır. Yetişkinlerle de psikanalitik yönelimli psikoterapi çalışmaları yapmaktadır.

Mesleki hayatı boyunca çeşitli dergi ve gazetelerde mesleki yazıları yayınlanmıştır. Pek çok okul öncesi eğitim merkezi, okul ve liselerde konusu ile ilgili seminer ve konferanslar vermiştir. 1996 yılında Yapı ve Kredi Yayınları‘ndan bir çeviri kitabı yayınlanmıştır. Dr. Oliver Sacks’ ın ‘Karısını Şapka Sanan Adam’ adlı kitabını Türkçe’ ye çevirmiştir. İş Bankası'nın okul öncesi çocuklara ve Okul çocuklarına yönelik çıkardığı Mini Kumbara ve Kumbara dergilerine düzenli olarak danışmanlık yapmaktadır. Çocuk kitapları yazımına danışmanlık vermektedir. Çocuk ve gençlerle ilgili çevirilmesi planlanan kitapların bir kısmı için değerlendirmelerde bulunmaktadır. Son iki yıldır Nörobilimci, Prof. Dr. Jaak Panksepp'in Zihnin Arkeolojisi 'Archeology of Mind' kitabının çevirisiyle uğraşmaktadır.

Türk Psikologlar Deneği,İstanbul Psike Psikanaliz Eğitim Araştırma Derneği, Uluslararası Nöropsikanaliz Derneği Üyesidir.

Meslekdaşlarının meslek içi eğitimlerine katkıda bulunmak amacıyla Klinik Psikoloji Lisansüstü eğitimi alan veya mezun  öğrencileri ile süpervizyon çalışmaları yapmaktadır.

Adres : Cemil Topuzlu Caddesi, Tavukçuoğlu Apt. No: 33/3, Çiftehavuzlar - Kadiköy/İstanbul - Tel: 0216 302 69 54