Arama :
Ne zaman bir psikoloğa başvurmalıyız?
Yaşadığınız sorun alanlarına bağlı olarak, çocuklarınızla ilgili veya kendinizle ilgili olarak başvurabilirsiniz. Psikolojik sorunlar olabildiğince erken ele alındığında, gidişat çok daha hızla düzene girmektedir. Sorunların zamanla geçmesini beklemek sadece, çözümlenmesini daha güç duruma sokmaktadır. Gündelik hayatınızı zora sokan psikolojik konularda vakit kaybetmemek çok daha iyi bir başa çıkma yöntemidir. Bir süre çözmeyi deneyip çözemediğinizi fark ettiğiniz zaman başvurabilirsiniz.
Ortada hiçbir sorun yok durduk yere neden psikoloğa başvurayım?
Özellikle çocuk ve ergenlerle ilgili bizim psikolojik check-up dediğimiz değerlendirme ve gelişim takipleri, aileler ve çocukları açısından çok faydalı olmaktadır. Çünkü sorunlar bir gün aniden ortaya çıkıyor gibi görünse de aslında öyle olmaz! Pek çok psikolojik sorunun kökeninde bebeklikten itibaren ince ince şekillenen kişilik gelişimi (insanın nasıl bir insan olarak büyüdüğü bilgisi) vardır.
Ne zaman Pedagog'a ve Özel Eğitimci' ye başvurmalıyım?
Çocuğunuzun yuva dönemindeki eğitimsel ve gelişimsel ihtiyaçları ile ilgili eğer bir merakınız ve/veya bir endişeniz var ise başvurabilirsiniz.Aynı şekilde okula, akademik(eğitimsel) olarak hazır olup olmadığını merak ediyorsanız başvurabilirsiniz.

Gelişimsel olarak sorunları olduğunu gerek başka çocuklar ile karşılaştırdığınızda, gerekse belirli gelişim aşamalarını elde edememesi durumlarında (örneğin yaşında konuşamama ve hareki ?motor-gelişimini elde edememe veya sosyal açıdan iletişim kurma konusunda oldukça geride olma vb) başvurabilirsiniz.

Dikkat eksikliği, veya hiperaktivite ve dikkat eksikliği birlikte tespit edildiğinde öğrenme becerileri ile ilgili yardım almak üzere başvurabilirsiniz.

Okulda öğrenme problemleri yaşadığında (öğrenme güçlüğü) başvurabilirsiniz.
Ortada hiçbir sorun yok, durduk yere neden pedagog'a başvurayım?
Okula ve öğrenmeye dayalı problemler bazen sadece davranışsal olarak gözlemlenmektedir. Yani okulda notlar açısından başarılı olan çocuk davranış problemleri sergilemektedir. Ama aslında değerlendirmeleri yaptığınızda çocukta önemli bir dikkat ve öğrenme problemi tespit edilmektedir. Bu yüzden, bu sorunlar ne kadar erken tespit edilip ele alınırsa o kadar yararlı ve kalıcı sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Bundan dolayı eğitimsel check-up yaptırmayı önermekteyiz. Böylelikle ileride yaşanabilecek okul problemlerini (okulda başarısızlık, sınav kaygısı, dikkatsizlik hataları vb) çok erken yaşta fark edip müdahale etme imkanı doğmaktadır.
Nasıl çalışıyorsunuz?
Bizleri aradığınızda, asistanımız telefonda size birkaç soru sorarak (ad,yaş,telefon) bir başvuru formu dolduruyor. Bu formu ilgili uzmana yönlendiriyor. Uzman sizi en kısa sürede telefonla arayıp çalışma düzeni ile ilgili bilgi veriyor. Siz çalışma düzenini kabul ederseniz bir randevu saati alarak çalışmaya başlıyorsunuz.
Çocuğum için başvurduğumda ilk görüşmeler nasıl olacak?
Çalışmaya öncelikle anne veya anne-baba birlikte başlıyoruz. Sonrasında çocuğun ve gencin yaşına bağlı olarak 2 veya üç kez değerlendirme görüşmeleri yapıyoruz. Ardından tekrar anne ve baba olarak (çocuk olmadan) birlikte değerlendirme sonuçlarımızı paylaşıyor gerekli olan önerilerimiz açıklıyoruz. Yani özellikle bebek, çocuk ve ergenlerde anne ve baba görüşmeleri dahil en az 3-5 görüşme arasında çalışma gerekmektedir. Eğer bu ilk değerlendirme çalışmasının ardından gerekli bir çalışma(yönlendirme, destek, psikoterapi, oyun terapisi, grup terapisi, akademik destek, özel eğitim) planı var ise, bunu ne kadar süre ile hangi hedefleri belirleyerek ne şekilde yapacağımızı anlatıyoruz. Sizler karar verirseniz çalışmaya başlıyoruz.
Bir görüşmenin süresi ne kadardır?
Görüşme süreleri, dünyada bu alandaki standart olan 50dk.dır Kimi görüşmelerde görüşme tekniğine bağlı olarak (örneğin yetişkinlerde psikanalitik terapi) 45dk. olabilir.
Her görüşmede ücret ödeyecek miyiz?
Sizler için ayrılan her görüşme, aslında, sizin bizlere başvurduğunuz psikolojik konular üzerinde çalıştığımız zamanlardır. Bu çalışma sürelerine, bizler görüşme veya seans diyoruz. Her görüşme ücretlidir.
Hangi günler çalışıyorsunuz?
Pazar günleri hariç her gün çalışmalarımız devam etmektedir.
Hangi saatler çalışıyorsunuz?
Pazar günü hariç, hafta içi sabah 9, akşam 9 arasında çalışmaktayız. Cumartesi günleri sabah 9, akşam 7 arasında çalışmaktayız. Asistanımızın telefonlara bakamadığı öğle saatlerinde (öğlen 1’den 2’ye kadar) telesekreterimize mesaj bırakabilirsiniz.
Çocuğumu nasıl bir yuvaya göndermeliyim?
 • Genel olarak ortam temiz, bakımlı, aydınlık ve havadar olmalıdır.
 • Sınıflarda bulunan oyuncak çeşidi, niteliği çocukların sağlığına ve güvenliğine uygun olmalıdır.
 • Oyuncaklar temiz, parçaları tam olmalıdır.
 • Çocukların motor aktivitelerine olanak sağlayan büyük oyuncaklar dışında çeşitli eğitici oyuncaklar olmalıdır. (takmalı-sökmeli oyuncaklar, yap-bozlar, kavram geliştirici oyuncaklar gibi)
 • Kitaplıklarda çocuklar için yeterli hikaye kitapları ve öğretmenler için rehber kitaplar bulunmalıdır.
 • Yuva temizliğinin nasıl ve ne sıklıkta yapıldığını, olası su kesintileri için su deposunun olup olmadığını öğrenin.
 • Kurumda sigara içilip içilmediğini öğrenin (kül tablası, koku olup olmadığı)
 • Kışın ısınmanın yeterli olup olmadığını öğrenin, kontrol edin (çok sıcak olması da sakıncalıdır.)
 • Yer döşemesi sağlığa uygun olmalıdır. (Halı ise nasıl ve ne sıklıkta temizleniyor; iyi temizlenmemiş halılar çocuklarda alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor.)
 • Ortamdaki tekstil ürünlerinin (perde, minder vb) genel temizliğini kontrol edin. (fazla tekstil ürünü olmaması tercih sebebidir.)
 • Yuva duvarlarında ve panolarda çocukların yaptıkları çalışmaların asılı olup olmadığını, çokluğunu, tarihlerini (güncelliğini) kontrol edin.
 • Yeterli büyüklükte ve çocukların güvenlik içinde oynayabileceği bir bahçe olup olmadığını kontrol edin.
 • Eleman sayısı ve görevleri, (her 10-15 çocuk için bir öğretmen, ayrı mutfak ve temizlik elemanları, psikolog olması gerekiyor.)
 • Yuva sahibinin çocuk eğitimi – gelişimi alanlarındaki bir meslekten olup olmadığını öğrenin.
 • Yuvada çalışan öğretmenlerin eğitim durumları, çocuk gelişimi eğitimi bölümlerinden (lise veya üniversite) mezunu olup olmadığını öğrenin.
 • Uyguladıkları eğitim programı hakkında bilgi alın.
 • İlkokula hazırlık programı hakkında detayları öğrenin.
 • Periyodik sağlık kontrolleri yapılıp yapılmadığını öğrenin.
 • Bulaşıcı hastalıklarda ailelere haber veriliyor mu? Ne gibi önlemler alınıyor?
 • Çocukların gelişimlerinin nasıl izlendiğini ve değerlendirildiğini sorun.
 • Beslenme programlarını gözden geçirin.
 • Servis düzeni, saatleri ve ücretleri hakkında bilgi alın.
 • Aylık ücretler hakkında bilgi, başka talep edilen ücret olup olmadığı (kırtasiye, sosyal çalışmalar, geziler vs.)Adres : Cemil Topuzlu Caddesi, Tavukçuoğlu Apt. No: 33/3, Çiftehavuzlar - Kadiköy/İstanbul - Tel: 0216 302 69 54